• Sosyal Medya

Sosyal Medya, İşletme Pazarlaması İçin Neden Önemli?

Basit bir gerçekle başlayalım: İşletmenizin bir sosyal medya varlığına ihtiyacı var.

Küçük bir yerel mağaza veya büyük bir ulusal şirket işletiyor olmanız fark etmez. Sosyal medya, iş pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır.

Sosyal platformlar, müşterilerinizle bağlantı kurmanıza, markanız hakkında farkındalığı artırmanıza ve olası satışlarınızı ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olur. Her ay dünya çapında üç milyardan fazla insan sosyal medyayı kullanırken, büyük platformlardaki kullanıcılar ve katılım artmaya devam ediyor.

Sosyal medya işletmeler için muazzam bir potansiyel sağlıyor çünkü tüketiciler alışkanlıkla her gün oturum açıyor ve sosyal medyada var olan şirketlere ve onların söylemlerine  maruz kalıyor. Bununla birlikte, son derece  kalabalık, sürekli değişen bir alan olduğu için işletmeler için büyük zorluklar da sunuyor.

Sosyal medyadaki gelişen trendlere ayak uydurmak zor olabilir. Bunu ölçmek, sosyal medyanın değerini, paylaşılacak en ilgi çekici içeriği , ortak zorlukları ve işletmelerin hangi sosyal medya kaynaklarına yatırım yaptığını belirlemek için dünyanın dört bir yanından 344 sosyal medya pazarlamacısı ile anket yaptılar .

Sonuçlar?


Sosyal medya pazarlamacılarının yüzde 52'si sosyal medyanın şirketlerinin gelirlerini ve satışlarını olumlu etkilediğine inanıyor.

En değerli beş sosyal medya platformu:

Facebook (yüzde 89)

LinkedIn (yüzde 83)

YouTube (yüzde 81)

Twitter (yüzde 80)

Instagram (yüzde 56)

Şirketlerin yaklaşık yüzde 80'i sosyal medyada çoğunlukla orijinal içerik paylaşıyor.

Şirketler için en önemli ölçü katılım (yüzde 36) ve dönüşüm oranlarıdır (yüzde 35).

Sosyal medyada aktif bulunan şirketler  (yüzde 58) sosyal medyada olmayan  şirketlerden (yüzde 46) daha değerlidir.

Sosyal medya ile ilgili en büyük zorluklar:

Yeterli insan ve finansal kaynağa sahip olmama (yüzde 26)

Resmi bir stratejinin olmaması (yüzde 24)

Takipçilerden ve etkileyicilerden oluşan bir topluluk oluşturmak (yüzde 24)

Hala ikna olmadıysanız, sosyal medyanın akıllıca bir iş hareketi olduğunu anlamak için deneyebileceğiniz altı şey var.

 

1. Dikkat Çekin ve Farkındalık Oluşturun

İnsanlar işinizi bilmiyorsa, müşteriniz olamazlar. Sosyal medya, potansiyel müşteriler arasındaki görünürlüğünüzü artırarak, büyük miktarda zaman ve emek harcayarak geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar. Ve tüm büyük sosyal ağlarda bir iş profili oluşturmak ücretsizdir, böylece kaybedecek hiçbir şeyiniz kalmaz.

İşte bir gerçek: sosyal medya içeriği dikkat çekiyor.

Ancak, Facebook, Twitter, Instagram ve markalarını tanıtmaya çalışan şirketlerden gelen bir dolu reklam  ile diğer sosyal medya platformlarında bir tüketicinin bunalması gerçekten çok kolay. Bir şirket bu kadar kalabalık bir alanda nasıl alakalı içerik oluşturabilir?

Yukarıdaki ankette, makaleler, videolar ve görseller, müşterilerin ilgisini çekme ve bu gürültüyü kırma konusunda en başarılı sonuçlardı.

Konuyla ilgili uzmanlar "Bu içerik türleri, haber beslemelerinde , ulaşılmada çok etkilidir, bu nedenle yalnızca bunları kullanmak değil, aynı zamanda onlara yatırım yapmak da önemlidir " der.

Orijinal içeriğin kaliteli tasarımla kesiştiği yer burasıdır. GIF'ler, videolar, Facebook Live ve daha için çok iyi  bir içerik stratejisi düşünülmeli ve uygulanmalıdır. Müşterileriniz hangi mesajı görmek istiyor, markanızla nasıl özdeşleşecekler ve  gönderinize tıklamalarını veya yorum yapmalarını ne sağlayacak?

Marka bilinirliği ve sosyal medya stratejinizi  geliştirmek için sosyal medyadan ne elde etmek istediğinizi tanımlayın .

Yeni müşterilerin hizmetlerinizi keşfetmesini ister misiniz?

Mağazalarınıza daha fazla yerel müşteri getirmeyi umuyor musunuz? Stratejinizi belirli tutarak, işletmeniz için en uygun sosyal medya kanallarını belirleyebilirsiniz.

2. İletişim Otoritesi

Müşteriler, hangi işletmelerin ürün ve hizmetlerine talep oluşturacakları  konusunda giderek daha bilgili ve daha profesyonel hale geliyor. Sosyal medya kullanıcıları bir karar vermeden önce, web sitenize ve sosyal medyanıza göz atmak için hızlı bir arama yapacaklardır.

Boş bir vitrin mi yoksa zengin bir bilgi kaynağı mı bulacaklar? Alakalı içeriklerle sık sık güncellediğiniz sağlam profiller oluşturmak, markanızın otoritesini artıracak ve işletmenizin güvenilir, bilgili ve ulaşılabilir olduğunu göstererek sosyal medya aracılığıyla olumlu bir ilk izlenim bıraktığınızdan emin olmanızı sağlayacaktır.

Uzmanlığınızla ilgili parçalar yazmak veya şirketinizin misyonunu genişletmek gibi, sektörünüzde bir düşünce lideri olarak uzmanlığınızı göstermenin yollarını arayın. İşletmenizin neler sunduğunu ve değerlerini göstererek potansiyel müşterilerde güven oluşturacaksınız.

3. Orijinalliği Göster

Müşteriler, resmi,  kurumsal tarzda sosyal medya gönderileri yayınlayan işletmelerle ilgilenmez.

Bunun yerine, sosyal medyada paylaştığınız her şeyde markanızın kişiliğinin parlamasına izin verin . Marka sesiniz neye benziyor? Kim olduğunuzu nasıl temsil ediyor? Markaların kitlelerine karşı kibar ve empatik olması gerekirken, bir ses bulmak ve tavır almak daha önemlidir.

İster hoşsohbet, ister komik, ister resmi ya da  arkadaş canlısı olsun, ses tonunuzu doğru bulmaya çalışın. Olmanız gerektiğini düşündüğünüz kişiye değil, olduğunuz kişi olun. Takipçiler, sosyal profillerinizin arkasındaki gerçek insanları görmek ister. Onlara bunu göstermelisiniz.

 

4. Katılımı Teşvik Edin

Bazen, bir çift ayakkabıyı tanıtmak gibi görünüşte basit bir sosyal medya gönderisi birkaç beğeni, yorum ve paylaşım alabilir. İnsanlar, iletişimde oldukları  yabancılara ayakkabılarını alıp almadıklarını, nakliyenin ne kadar sürdüğünü, beğenip beğenmediklerini ve diğer soruları sorabilir.

Sosyal medya, sohbeti, anında etkileşim, ilişki kurma ve müşteri sadakati için açar.

“Bu şirketlerin sosyal medyayı destekleyecek doğru organizasyon yapısının olması çok önemlidir.Sosyal medyada iseniz bir müşteri destek ekibi ve bir ürün geliştirme ekibi başarılı olmanızda son derece etkilidir.

Sosyal kanallar sürekli olarak yeni özellikler yayınlayarak gelişiyor ve bu hızla değişen ortam bazı işletme sahipleri için korkutucu olabiliyor.

Ama unutmayın: her şeyi yapmak zorunda değilsiniz. Kitlenizle bağlantı kurmanın yeni yollarını deneyin  ve ilerledikçe daha fazlası için kendinize izin verin.

 Bir gün, müşterilere ofisinizin kamera arkası turunu vermek için bir dizi Instagram hikayesi yayınlayabilirsiniz.

Ardından, Facebook Live video akışı aracılığıyla hızlı bir Soru-Cevap oturumu düzenleyebilirsiniz.

Zamanla, takipçilerinizin tercihleri ​​hakkında daha iyi bir fikir edineceksiniz.

Ama ne olur büyük düşünüyorsanız büyük oynayın. İşletmenizde bu işe yarım zamanlı bir eleman ayırarak, bir kamera - tripodla ve büyük beklentilerle bu işe girmeyin. Dışardan profesyonel destek almak en doğrusudur.

NARTREND uzmanları sizi dinleyecek,stratejinize uygun planlamaları yapacak ve tasarımdan senaryoya, ordan çekime, kurguya, prodüksiyona ve yayıma kadar süren bu yolda sizin yanınızda olacaktır.

 

5. Ekonomik Bir Şekilde Büyüyün

Evet, sosyal medya aşırı satış yapılacak bir yer değil ama sonuçta bir pazarlama kanalı ve kendini gösterirse satış yapma fırsatını göz ardı etmene gerek yok. Sponsorlu bilgiler, ilginç videolar, kanallar arası yeniden hedefleme ve alışveriş yapılabilir gönderiler sosyal medyanın temel dayanağıdır.

Pazarlama maliyetleri artarsa her işletme profesyonel satıcıların ücretlerini karşılayamaz. Ancak sosyal medya reklamcılığı ile paranızın karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz.

 İşletmeniz, büyüklüğü veya bütçesi ne olursa olsun, Facebook ve Instagram gibi sosyal platformlardaki reklamlar aracılığıyla hedef kitlenizi büyütme ve hedeflerinize ulaşma fırsatı verir. Instagram gibi platformlar öncelikle etkileşime yönelik olsa bile, bu platformlarda satışları artırmanın yerleşik yolları vardır  .

Çoğu işletme veriye dayalıdır, ancak sosyal medya yerleşik bir bilim değildir. Örneğin, üzerinde bir parça çırpılmış krema bulunan büyük bir kepçe erimiş çikolatalı dondurmanın resmini içeren bir reklama göz atabilirsiniz. Bunun hakkında iki kez düşünmeyebilirsiniz, ancak üç gün sonra, canınız bir top çikolatalı dondurma çektiği için bir dondurmacıya ( ki burda ilk akla gelecek reklamını gördüğünüz firmanın ürünü olacaktır )uğrayabilirsiniz. Sosyal medya, alıcının karar verme sürecine bu şekilde katkıda bulunabilir.

Çoğu tüketici, bir satın alma işleminden önce alışveriş  yolculuğunda birçok temas noktası gerektiğini söylüyor. Bunların birçoğu şüphesiz sosyal medyada ve çevrimiçi inceleme sitelerinde yer alıyor, ancak müşteriler bir işletmeye girdiklerinde onları bugün oraya getiren son ikna noktası olarak bunlardan bahsetmeyebilirler.

Bir reklam kampanyası oluştururken, kime ulaşmaya çalıştığınızı ve hangi hedefe ulaşmak istediğinizi bilin, böylece bütçenizin en ufak kuruşunu  yararsız reklamlara harcamayın.

 Aşırı satış yapan reklamlardan kaçının ve eğiten veya eğlendiren (veya her ikisini aynı anda yapan) içeriği tercih edin.

 

6. Destek Sağlayın

Sosyal platformlar, şirketler ve müşterileri arasındaki engelleri başarıyla yıktı. Artık birçok kişi, bir müşteri hizmetleri hattını aramak yerine, sorunları çözmek veya bilgi bulmak için Facebook veya Twitter'a yöneliyor.

Sosyal kanallar aracılığıyla destek sunarak duyarlı bir marka olarak itibarınızı geliştirin:

Sosyal medyadaki müşteri yorumlarını, sorularını ve şikayetlerini takip etmek için bir sistem oluşturun.

Sorulara ve endişelere mümkün olduğunca çabuk yanıt verin.

Olumlu ve yardımsever olma yolunda atacağınız her adım size daha olumlu yansıyacaktır.

Eleştirileri dinleyin ve müşterilere onlara kulak verdiğinizi  hissettirin

 

Sosyal Medya İşletmeler İçin Esastır

Sosyal medya, işletmenizin pazarlamasının çok önemli bir parçasıdır, ancak yönetilmesi stresli olmak zorunda değildir. Tek elden tam hizmet ajansı mantığıyla çalışan NARTREND bu konuda sizlere hizmet sunmaya ve üzerinizdeki bu yükü almaya hazırdır.

Kendini hayatımızın günlük kalıplarına sokmaya devam ettikçe, daha fazla tüketici satın alma kararları için yeni ve gelecek sosyal platformlara gidecek. Güçlü bir sosyal medya varlığına ve markalaşmaya sahip olanlar dönüşüm oranlarını artırırken, aktif sosyal medya kampanyaları olmayanlar potansiyel müşterileri kaybedebilir.

Hangi şirket olmak istiyorsunuz?

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü            İyi

Sosyal Medya

  • Marka: NT
  • Ürün Kodu: Product 3
  • Kazanacağınız Puan: 200
  • Stok Durumu: Stokta var
Lütfen fiyat sorunuz...

Etiketler: Sosyal Medya